Jednoduché API ve frameworku Slim 4 – č. 1 Instalace
Vytvoříme si jednoduché API ve frameworku Slim 4. Instalaci Slim 4 pomocí composeru
1 |
composer require slim/slim:"4.*" |
Jednoduché API ve frameworku Slim 4
Vytvoříme si jednoduché API ve frameworku Slim 4. Instalaci Slim 4 pomocí composeru
1 |
composer require slim/slim:"4.*" |
Takže v dalším dílu bychom si naše API rozšířili o základní CRUD operace. Minule jsem provedli základní instalaci frameworku a vytvoření jednoduchého endpointu pro ověření správného výstupu ve formátu JSON. Dnes bychom si API rozšířili o základní CRUD operace.
Takže API sice máme, ale naplácáno v jednom souboru a s daty napevno vloženými. Dnes si uděláme nějakou reálnější a použitelnější strukturu naší aplikace a zároveň si aplikaci připojíme k databázi.
Pro testování našeho API na lokálním zařízení můžete použít aplikaci např. Postman nebo Insomia. V příkazové řádce se dá použít třeba curl . Ja použiji aplikaci HttPie.
Naše API funguje, ale můžeme zkusit ještě vylepšit, třeba si přidáme validaci vstupních, přidáme prepared statement po práci s databází
Takže zatím máme všechne kod pro naše API v UserControlleru. Bylo by fajn z controlleru vyčlenit kod pro práci s databází do samostanýcj tříd. Možností je vícero já jsem zvolila vytvoření Modelu a Repository. Takže v adresáři src si vytvoříme dva adresáře Models a Repositories.
Naše API již se má čile k světu, co se mi ale dál neíbí a zasloužilo by upravit je validace vstupních dat v controlleru. Bylo by lepší a přehlednější ji vyčlenit do samostané třídy. Takže si vytvoříme další adresář Validators a v něm novou třídu pro kontrolu vstupních dat
Aby naše API nebylo tak chudé doplníme si je o nové endpointy pro produkty. Nejprve si ale ještě provedeme malý refaktoring. Co se mi na API nelíbí je definice roue v hlahním souboru. Routu bude asi přibývat a líbili by se mi, kdyby byl v nějakém samostatném souboru.